Czy możesz zaufać kumplowi, który proponuje firmę ubezpieczeniową, twierdząc, że ubezpieczył tam swój samochód za wyjątkowo niską cenę – prawda? Weź pod uwagę, że nie musisz otrzymywać tak samo korzystnych cen. Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu? Jaki budżet powinieneś ustawić dla siebie? Czy można w jakiś sposób wpłynąć na ich obniżenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym podręczniku. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu, czytaj dalej.

Jaki jest koszt ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej samochodu?

Ostrzegany jest uzbrojony, zwłaszcza gdy jest to wymagane przez prawo. Każda osoba posiadająca zarejestrowany samochód jest również zobowiązana do uzyskania ubezpieczenia OC, często nazywanego ochroną OC. Ochrona ta ma ograniczony zakres ze względu na ograniczenia, a jedyną różnicą pomiędzy ofertami różnych firm jest cena.

Średnia cena ubezpieczenia OC w maju 2021 r. wyniosła 787 zł, choć niewykluczone, że będzie znacznie tańsze. Użytkownik naszego kalkulatora wyliczył najniższą składkę na ubezpieczenie OC na jedyne 200 zł! Z drugiej strony są tacy, którzy są gotowi zapłacić znacznie więcej (patrz paragraf dotyczący młodych kierowców). Jakie jest źródło takich rozbieżności?

Oblicz najbardziej przystępne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla Twojego pojazdu.

Jakie czynniki wpływają na ilość wykupionego ubezpieczenia OC?

Jak to możliwe, że ta sama osoba płaci 480 zł za ubezpieczenie OC w jednym towarzystwie i 950 zł w innym, mimo że samochód i dane osobowe pozostają takie same? Przy ustalaniu składki z tytułu odpowiedzialności cywilnej każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę szereg kryteriów, z których każdemu przypisuje się różną wagę. Istnieje jednak kilka cech, które mają uniwersalne zastosowanie w każdej organizacji ubezpieczeniowej.

Charakterystyka pojazdu a koszt ubezpieczenia OC

Aspektami samochodu, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC, są: rok jego produkcji, co pozwala przewidzieć jego stan techniczny, pojemność silnika, co pozwala na ocenę prawdopodobieństwa jazdy z większą prędkością, a co za tym idzie , niebezpiecznego wypadku oraz markę i model samochodu, przy czym niektóre modele statystycznie częściej uczestniczą w uderzeniach i wypadkach.

Ekspert Mubi udziela wskazówek.

W maju właściciele samochodów Isuzu, Daihatsu i Dacia płacili najniższe średnie składki na ubezpieczenie OC – odpowiednio 578 zł, 586 zł i 590 zł. Na przeciwległym krańcu spektrum samochody Rolls-Royce kosztowały średnio 1460 zł, samochody Lamborghini 1424 zł, a samochody Bentley średnio 1137 zł. Warto zauważyć, że Lexus, który do niedawna był uważany za jedną z najdroższych marek ubezpieczeń samochodowych, jest obecnie dopiero 12. najdroższą marką na świecie.

 

Zobacz też:

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

Samochód z Włoch. Jak go sprowadzić, aby nie żałować?

Mandat z fotoradaru

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

By Iza

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/