Ubezpieczenie starszego pojazdu nie zawsze należy do zadań najprostszych. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje się na taki krok. Dlaczego? Niektóre firmy wychodzą z założenia, że jest to dość ryzykowne zadanie i może przynieść towarzystwu sporo kosztów i straty finansowe. Starsze pojazdy to zwiększone prawdopodobieństwo usterek, a to niesie ze sobą ryzyko. Ale gdy uda się znaleźć ofertę dla starszego pojazdu, to na co zwrócić szczególną uwagę?

Zanim wybierzesz… czyli zakres szkód

Podobnie jak w przypadku nowszych aut, tak i w sytuacji, gdy szukamy ubezpieczenia dla starszego pojazdu należy dokładnie przeanalizować i porównać dostępne oferty. Jednym z ważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę jest zakres szkód, jakie obejmuje polisa. Co do zasady może obejmować szkody częściowe lub całkowite, a w przypadku starszych pojazdów korzystniejszym dla właściciela rozwiązaniem jest ten drugi wariant. Dlaczego? Sęk tkwi w tym, że podzespoły do starszych modeli zazwyczaj są znacznie tańsze, co sprawia, że można istotnie obniżyć koszt realnej naprawy.

Sprawdź, jaki jest sposób likwidacji szkody

Drugą szczególnie ważną kwestia jest sposób likwidacji szkody. W większości ofert firm ubezpieczeniowych, dla starszych pojazdów koszt likwidacji szkody określany jest w oparciu o metodę kosztorysową. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel odpowiada za oszacowanie wartości powstałej szkody, a na podstawie wyliczenia wypłaca odpowiednią sumę odszkodowania. Inaczej wygląda kwestia w przypadku amortyzacji części, gdyż takie rozwiązanie nakłada na właściciela obowiązek partycypowania w kosztach naprawy, zgodnie z ustalonymi w umowie proporcjami.

 

 

Pozostałe wpisy:

Ile wzrośnie OC po stłuczce?

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/